Anna Marie har fingeren på musikken

- Anna Marie Thygesen, organist og korleder.
Portræt af Anna Marie Thygesen - Organist og korleder ved Trige, Spørring Ølsted kirker.
Af Lis Sørensen
Anna Marie har været et kendt ansigt som organist i Trige, Spørring, Ølsted fra 1980. Hun har startet flere frivillige kor og har en finger med i mange af de musiske oplevelser i Trige Spørring Ølsted. For en organist er der arbejdsdage på lørdage og søndage, Anna Marie spiller på skift til alle gudstjenester kirkerne, til bryllup, dåb, konfirmation eller andre arrangementer i kirkerne.
66- årige Anna Marie Thygesen, bor i Brabrand med sin burmeserkat Grumse. Hendes to voksne børn bor henholdsvis i Italien og København.
Uden egentlige forkundskaber starter Anna Marie som 16-årig med at spille orgel, hun tager af interesse ”den lille organist eksamen” da hun er 17. Efterfølgende går hun i lære i en bank og arbejder som bankassistent i Ølgod til hun i 1965 bliver gift og får sin datter Helene. Familien flytter til Århusegnen, hvor hendes mand starter på teknikum. Indtil 1969 hvor hendes mand er færdiguddannet og hun får sit andet barn Thomas, er der ikke meget plads til at bruge musikken professionelt. ”Pengene var små, men godt jeg havde min bankassistent uddannelse, så jeg kunne forsørge familien,” siger Anna Marie.
Korene i Trige og Ølsted
Anna Marie har været med til at starte det frivillige kor, der holder til i sognegården i Trige. Mandag aften fra august til maj møder koret Anna Marie, den eneste forudsætning for deltagelse er, et glad sind og glæden ved sangen, samt at stille op til koncerter 4 – 5 gange om året. Der synges fra højskolesangbogen, rytmiske sange og øves salmer til fremførelse i kirken. Koret hører under kirken så det er gratis at deltage.
Bjørnshøj Centeret i Trige har fra 1990 nydt godt af Anna Marie med musik og sang hver onsdag. Hvert år laver Bjørnshøj Centeret en revy der spilles for og af beboere. Det siger sig selv, at Anna Marie igennem mange år har været med her. Det kræver tid, der skal øves, men som hun siger, ”det har været rigtig sjovt”. Hun er nu gået ud af arbejdet.
Pigekoret i Ølsted har eksisteret siden 1996, med 7 – 10 piger der synger salmer, rytmisk, gospel, og til udvalgte arrangementer i kirken. For et par år siden var der ikke nok piger til koret, derfor er der lige nu pause.
Sidste skud på stammen af kor lyder til at være endnu en dejlig oplevelse, det er intet mindre end babysalmesang der har eksisteret siden 2005. De nybagte mødre kommer med deres små babyer, de synger fra ”De små synger”, lidt salmer som ”I østen stiger solen op” eller måske ”Nu titte til hinanden”.
Den årlige nytårskoncert, hvor Prinsens Livregiment er hyret, er Anna Marie sammen med den lokale beboerforening med til at planlægge. Det er blevet til mang spændende oplevelser, hvor bl.a. Jette Torp, Kirsten Siggaard, og Dario Campeotto har været indbudt til at synge, sidst Annette Heick.
Sekretær og Rudolf Steiner Skolen
Efter endt barsel med Thomas, søger Anna Marie i 1970 nye udfordringer, hun ser i det lokale ugeblad at der søges en organist til Harlev kirke på deltid. Hun ansættes i et dejligt job med mange udfordringer. For videreudvikle og efteruddanne sig indenfor orgelspil, tager hun fra 1971 og mange år frem, først kurser via F.O.F. og senere privatundervisning ved Asger Troelsen. I 1981 tager Anna Marie præliminær- organist- eksamen og er nu fuldt uddannet organist.
Ved siden af deltidsjobbet som organist ved Harlev Kirke begynder Anna Marie fra 1975 til 1998 at arbejde deltids som sekretær på Rudolf Steiner Skolen. En del af jobbet består i at spille til et af fagene eurytmi, en for musisk bevægelseslære.
Arbejdet på Rudolf Steiner skolen ”har efterfølgende givet en del stof til eftertanke om biodynamik, økologi, pædagogiske rammer, og naturligvis naturmedicin,” siger Anna Marie.
Det har givet hende vigtige elementer til at se på vores verden af i dag, hvor vigtig naturen og renheden i den er, en bevidsthed om at passe på vores verden og undlade overforbrug, desværre mangler hun tid til at følge op på og dyrke det noget mere.
”Det er jo musikken”
Nu bliver det så spændende at finde ud af hvad der kan være plads til at fritidsaktiviteter. Anna Marie er faktisk med i haveforeningen ”De grønne fingre”, en lille haveforening i Trige. Som Anna Marie siger ”Naturen og det at være ude, (gå ude, sidde ude, bade) være friluftsmenneske, ja, gøre alt, hvad der kan foregå udendørs." Hvilket spænder godt i tråd med tiden fra Rudolf Steiner Skolen.
I en lille sidebemærkning, kommer det frem, at der ved siden af alt det andet også er tid til, en gang imellem at være vikar for organisten på Ravnsbjerg Kirke. Som Anna Marie slutter af med ”Det er jo musikken”, for det viser sig at hun også spiller sammen med præsten (Trige kirke) Walther, der synger Osvald Helmuth, hvortil hun spiller.

Borgerportalen 8380.dk