Cirkusskole, dag 5 - sidste dag

Det er blevet sidste dag på cirkus skolen i Trige og der skal forberedes til den store forestilling. Alle børnene møder kl. 9, så der er tid til at øve de sidste detaljer og finde den rette timing.

Artisterne skal også sminkes, så der er kø ved Benjamin, som har nok at se til med at male hvide kinder, store øjne og røde næser.

Imens bliver der vist film med nogle af verdens bedste artister, så børnene kan få ekstra inspiration. Forventningerne stiger som dagen skrider frem og frokosten indtages hurtigt, så alle kan nå at blive sminket og der kan øves, øves og øves lidt mere.

Efterhånden løber en stor flok forventningsfulde, nyudklækkede cirkusartister rundt mellem hinanden for at nå at få rekvisitter på plads og få de sidste gode råd fra Benjamin og Mikkel, inden publikum begynder at indfinde sig til forestillingen 14.30.

Forældre, søskende og venner er mødt frem for at se forestillingen, og der er så fyldt i det lille telt, at siderne må tages af, så alle kan se med. Udenfor teltet er der godt gang i salget af popcorn og slush-ice, hvilket er meget forståeligt, for solen skinner og det er varmt i dag.

Mr. Big (Benjamin) byder velkommen til alle de fremmødte publikummer og forestillingen skydes i gang med en fællessang, hvor alle artisterne er i manegen og synger med. Herefter er der det ene flotte nummer efter det andet: Spring, pyramider, klovnerier, tryllerier, stærke mænd der kan hive kæder over, en dygtig jonglør, som næsten kan holde 20 bolde i luften, en domptør med hans ’løve’ og meget mere. Publikum klapper begejstret af alle de fantastiske numre. Det er imponerende hvad børnene har lært på bare 5 dage!

Efter 45 minutters forestilling er det slut for i år – tilskuerne klapper artisterne af scenen til en afslutningssang, og alle de stolte forældre kan tage imod deres trætte, men glade, cirkusartister.

Cirkusteltet tages ned, og cirkusskolen er slut for i år. Men allerede i uge 37 er der mulighed for at opleve cirkus i Trige igen. Her er Cirkus nemlig temaet for den første Børnekulturfestival for Trige og omegn og så vil der igen være klovne, akrobater, stærke mænd og tryllekunstnere, der vil fremvise fantastiske cirkusnumre for publikum.

Bydele.dkÅrhus VestViby Syd8380.dk
Sitet er udviklet i TYPO3 af Jens Gram.