Lørdag den 21. august var der indbudt til Trige Sommerfest ved Trige Søndergård. Dagen bød på masser af forskellige aktiviteter.
Løb
Rådmand Marc Perera Christensen (K) skød Trige-løbet i gang kl. 11.30, og den bedste mandlige løber var inde under 19 minutter senere.
Samtidig med løbet var der seniordans opvisning i teltet, som trak godt med tilskuere. Der var også gang i tilmeldingerne til sportsaktiviteterne på området bagved Søndergården, mens Trige Kombi-bibliotek havde medbragt en campingvogn med Wii og havde en konkurrence om, hvem der kunne bygge det højeste bogtårn.
Rap på scenen
Kl. 12.45 var der optræden i teltet ved musikprojektet 8380UP! Gulvet foran scenen blev hurtigt fyldt af forventningsfulde børn og unge, som trods lidt lydproblemer fik serveret seks rap-numre, som alle er blevet til i løbet af det sidste halve år. Der var både fest-sange, som Da Parti, og mere eftertænksomme numre, hvor man kunne se at følelserne fik plads hos både de optrædende drenge og tilskuerne.
Straffe!
Klokken 13.15 gik sportsaktiviteterne i gang på banerne bag Trige Søndergård. Der var fodboldturnering for børn, beachvolley og høvdingebold, hvor både voksne og børn deltog, og en klatre/rebbane, som blev styret af Trige Ungdomsklub, samt hoppepude og spejderaktiviteter. Der var gang i alle aktiviteter hele eftermiddagen og der blev kæmpet i god sportsånd i alle konkurrencerne.
Sidst på eftermiddagen var der straffesparkskonkurrence med AGFs U17-målmand Thomas Hagelskjær som brillerede med fine redninger, men også flere gange måtte se sig overlistet af både voksne og børn.
Kl. 16.30 var der igen optræden med 8380UP! rapperne, foran et endnu større publikum end tidligere på dagen. Selv om regnen silede ned med jævne mellemrum, var der fortsat mange besøgende på Søndergården.
Lidt godt at spise – og musik!
Kl. 18.00 blev der åbnet for spisning. Bodil og Kirsten fra Café Spisestuen stod for en omfangsrig buffet med både grønt og forskellige slags kød, og maden blev spist med stor tilfredshed af de ca. 90, der var til spisning.
Herefter var det tid til musik igen, og Hank P and the Southbound spillede op med god og dansevenlig rock. Efterhånden kom flere og flere af gæsterne på dansegulvet, mens der blev hygget og snakket ved bordene, indtil midnat, hvor festen sluttede.
Søndag formiddag stod den så på oprydning for de mange frivillige, som har været med til at få Trige Sommerfest op at stå, og gøre den til en succes. En stor tak til alle som deltog, og alle de frivillige, som har lagt tid og en stor arbejdsindsats i arrangementet.








Borgerportalen 8380.dk