Natteravnene i Trige fylder fem år

Publiceret 13.08.10 kl. 12:09 af

Kamal Ahmane

Natteravnene flyver altid i flok.

Stort tillykke til Triges natteravne.

Den 20-årige Anne-Sophie Finmann, der er tilknyttet Natteravnene i Trige er Danmarks yngste natteravn.

Natteravnene i Trige, der er en forening bestående af omsorgsfulde og ansvarlige frivillige voksne har i sidste uge fejret deres fem års-jubilæum.

Borgerportalen blev inviteret til jubilæet, som blev markeret lørdag den 7. august 2010 med et lille arrangement afholdt på Bakkegårdskolen. Teltet var slået op, grillen tændt, stemningen var god og vejret viste sig fra sin absolut bedste side.   

De skaber tryghed
Natteravnene går ture i hold på tre iførte gule jakker. Deres primære opgave er netop at skabe tryghed blandt de unge mennesker, når de færdes ude især i aftentimerne.  

”Vi har et godt forhold til de unge mennesker, og vores 16 trofaste medlemmer har været på diverse kurser såsom konflikthåndtering og førstehjælp. Så vi føler os godt rustet,” siger Frank R. Hansen, der har været natteravn fra starten.

Behov for flere frivillige
Søren Christensen, formand for Natteravnene i Trige, har boet i området i næsten ni år. Selv om han nu bor i Skødstrup, så har han en stor tilknytning til Trige.

"Vi har bestræbt os efter at få mange flere frivillige gennem rekrutteringskampagner i Trige og Spørring. Men der var desværre ikke nogen, der henvendte sig," oplyser han. Hensigten var ellers, at flere melder sig under fanerne, så kan Trige området blive godt dækket.

"Der er ingen grænser for, hvem der kan blive natteravn. Vores hold består af både pensionister, hvis børn er fløjet fra reden, forældre til teenagere og yngre elementer," supplerer Frank R. Hansen, og understreger, at den 20-årige Anne-Sophie Finmann, der er tilknyttet Natteravnene i Trige, er Danmarks yngste natteravn.

Mangler sponsorater
Formanden for Natteravnene i Trige lægger ikke skjul på, at foreningen mangler penge og sponsorater. Bortset fra et bidrag fra Afd. 19 samt fællesrådet, så er der  ikke nogen andre sponsorater.

”Det er lidt paradoksalt at handelsforeningerne i Trige gerne vil have, at vi går rundt, men vi har endnu ikke fået nogen økonomisk støtte fra nogen af dem.  

Har man lyst til en prøvetur, kan man bare kontakte formanden Søren Christensen på 86232801 for yderligere informationer.


Bydele.dkÅrhus VestViby Syd8380.dk
Sitet er udviklet i TYPO3 af Jens Gram.