Vild med handicapridning og gospel

Publiceret 19.05.09 kl. 06:00 af

Kamal Ahmane

Ann Schrøeder er kvinden bag Skovvangs Ridecenter.

Ann Schrøeder er født og opvokset i Århus midtby, men kærligheden til heste og drømmen om at være omgivet af frisk luft og en flot natur på landet var årsagen til, at hun endte med at flytte til Trige i 1993.

Den nu 38-årige Ann, flyttede fra midtbyen for at nyde den stilhed og ro, som livet på landet byder på. Den fandt hun ved at købe en lille gård tæt på en skøn skov på Østermøllevej lidt udenfor Trige. Hun havde to heste til at begynde med, men den første vinter ændrede hendes planer, da ridning i det fri var umuligt i vinterens hårde kulde. Derfor blev det nødvendigt at bygge en ridehal. "Projektet blev hurtigt en realitet, og selve ridehallen gjorde stedet attraktivt for mange hesteinteresserede," fortæller kvinden bag Skovvangs Ridecenter.

Ann er uddannet handicap-rideinstruktør i 1997 og har redet, siden hun var ganske lille. Hendes passion for heste har hun givet videre til sønnen Frederik på 14 år, som har deltaget i en del stævner, siden han var 8 år. Datteren Line på 18 rider ikke, men hun er vokset op med tæt kontakt til hestene.

Brænder for handicapridning
Det var en ide fra en ride-fysioterapeut, som fik Ann Schrøeder til at starte handicapridning på Skovvangs Ridecenter. For Ann var det ikke nødvendigt med betænkningstid. Hun kunne mærke, at sådan et projekt kunne give hende stor tilfredsstillelse ved at hjælpe andre mennesker, fortrinsvis dem med psykiske og fysiske handicaps eller problemer.

"Det var et valg med hjertet," siger hun. Solstrålehistorier har hun haft mange af. Såvel børn som voksne har fået en bedre kropskontrol og balance. Nogle hjerneskadede sender mange smil og føler sig trygge og godt tilpas ved at være på hesteryg, mens andre uden sprog kan alligevel synge og nynne sammen med hende. De har for hver især fået udbytte af ridningen, og disse fantastiske oplevelser giver Ann en utrolig stor glæde.

Vild med Gospel
Kærlighedens veje har ført Ann Schrøeder til gospellæreren Steve Cameron, søn af legendariske Etta Cameron. De mødtes for første gang, da Ann begyndte at synge hver anden onsdag i et af Steves gospelkor i Helligåndskirken i Århus.

"Jeg tror, det var kærlighed ved første blik! Men der gik temmelig lang tid, inden vi blev kærester, da vi begge to havde en del af vores liv som skulle afsluttes," fortæller Ann.

Først blev de rigtige gode venner og hjalp hinanden med at overvinde den svære tid, de hver især var igennem. Og derefter kom den store forelskelse. Efter at have kendt hinanden i mange år, er tiden inde til bryllup. De har derfor besluttet sig for at blive gift til sommer.

"Det er en helt naturlig videreførelse af vores kærlighed," fortæller Ann, der er vældig glad for gospelmusikken. Denne er i sig selv meget opløftende, rummer kærlighed, fred, og glæde og giver hende en masse energi. 


Bydele.dkÅrhus VestViby Syd8380.dk
Sitet er udviklet i TYPO3 af Jens Gram.