Fodbold – nederlag til hjemmehold

Publiceret 04.06.09 kl. 21:58 af

Mette Broager Lauritzen

Old Boys in action - da der stadig var fart på

Trods Kaj Madsens 58år som fodboldspiller, tabte ST70

ST70s gamle drenge mødte onsdag aften Vorup FB til to gange 30 minutters bold på banerne i Trige. Holdleder Erik Ladefoged forventede en lige kamp og det fik han.

Forskellen på de to hold lå i evnen til at udnytte de chancer der var foran målene. Det var et opgør mellem top og bund, men det til trods, så var det bundholdet Vorup FB der formåede at udnytte chancerne. ST70 havde masser af spil, men kun få afslutninger.

Kampresumé

Kun fire minutter inde i 1. halvleg lykkedes det udeholdet at bringe sig foran og inden 1. halvleg var slut, var de foran 0-2.

Det var som om de gamle drenge fra ST70 ikke rigtig kunne komme op i omdrejninger, men efter pausen skete der noget. 10 minutter inde i 2. halvleg får ST70s Jørn Hansen, der spiller med nr. 10, banket bolden ind og dermed udlignet til 1-2. Kort tid efter lykkedes det igen udeholdet Vorup FB at score til stillingen 1-3. Tempoet blandt old boys´ne på banen er ikke super hurtigt og ST70 må sende en mand ud med en begyndende fibersprængning. Hen mod slutningen øger Vorup FB forspringet, de scorer deres 3. mål til stillingen 1-4.

Fire minutter før dommeren fløjter kampen af, lykkedes det ST70s Kamal Ahmane at pynte på nederlaget, han scorer på et flot indlæg til stillingen 2-4.

Det var nogle trætte og knap så tilfredse ST70 spillere der gik i omklædningsrummet denne aften. Selvom de tabte kampen, ligger de stadig nummer tre i kreds 13, hvor Vorup FB med sejren rykker en plads op til nummer 12.

Kredsens stillinger


Bydele.dkÅrhus VestViby Syd8380.dk
Sitet er udviklet i TYPO3 af Jens Gram.