Benjamin Breith fra Cirkus Big skal være tovholder til årets store børnekulturfestival der finder sted i Trige.
Mange børn i Trige har allerede stiftet bekendtskab med Benjamin Breith og Cirkus Big, det er ham der står for Århus Kommunes sommerferieaktivitet med Cirkus.
Mandag til torsdag i uge 37, går det igen løs
Denne gang er tilbuddet for alle børn i området. Cirkus Big, Bakkegårdsskolen og institutionerne i området samarbejder med projektleder Helle Lykke Jørgensen og projektmedarbejder Jonas Bach om planlægning og gennemførelse af den store festival. Festivalen skal ende med en eller flere cirkus forestillinger torsdag den 10. september.
Det bliver obligatorisk for 0 til 4. klasse på Bakkegårdsskolen at deltage. For de øvrige klasser bliver der mulighed for at tilmelde sig aftenundervisning, i forskelligt gøgl, eller akrobatik.
Udstilling, foredrag og optog
Kombi-biblioteket har været så heldige at låne en udstilling om Cirkus, der vises i uge 36-37. Der planlægges foredrag tirsdag den 8. september. Planen er at der skal summe af cirkus i hele byen, Lokalcenter Bjørnshøj skal have besøg ligesom der planlægges et optog gennem byen. Den endelige placering af Kulturfestivalen er i skrivende stund ikke endeligt fastlagt.
Mere information om Børnekulturfestivalen efter sommerferien når planlæggerne af festivalen mødes igen.
Nu går det løs igen, børnekulturfestival 09
Publiceret 16.07.09 kl. 07:00 af


Borgerportalen 8380.dk