Som kulturambassadør skal du blandt andet være med til at:
-Byde nye beboere velkommen i Trigeparken og udbrede viden om aktiviteterne i Trigeparken
-Hjælpe til med at skabe kontakt mellem beboere og aktiviteter, beboere imellem, og mellem beboere og de ansatte i Beboerhuset
-Arbejde sammen med de ansatte i Oasen om at starte nye aktiviteter op og udvikle de aktiviteter som allerede findes
Det er et ansvar at være kulturambassadør, men det skal også være udfordrende og sjovt. Derfor tilbyder vi blandt andet:
-En spændende uddannelse, som skal inspirere til indsatsen som kulturambassadør, inklusiv en studietur til et lignende projekt et andet sted i Danmark
-Tæt samarbejde og sparring med de ansatte i Beboerhuset Oasen og med andre engagerede beboere i Trigeparken
Er du interesseret i at blive kulturambassadør, eller bare nysgerrig efter at høre nærmere, holder vi informationsaften tirsdag d.18. august kl. 17.00 i Beboerhuset Oasen, Trige Centervej 26A. Vi byder på kaffe og the.
Projektleder Helle Lykke Jørgensen og Projektmedarbejder Jonas Strandholdt Bach
helle@trigeparken.dk Tlf.86231664 jonas@trigeparken.dk


Borgerportalen 8380.dk